Кога се налага регистрация по ДДС?
Видове регистрация по ДДС
В следващите редове ще научите за различните видове регистрации по ДДС. Има два основни вида регистрация по ДДС - задължителна и доброволна.
Възможно е още с регистрацията на дружество да се осъществи доброволна регистрация по ЗДДС.
Кои са видовете регистрация по ДДС
Задължителна регистрация
Приходите Ви надхвърлят 100 000 лева за последните 12 месеца
Закупувме услуги от чужбина (faceboook/google реклама, платформи като Etsy, Amazon etc)
Предоставяте услуги на клиенти в ЕС
Закупувате стоки от ЕС на обща стойност от или над 20 000 лева за последната календарна година
Доброволна регистрация
Желаете да се възползвате от данъчен кредит и да не натоварваменатоварвате клиентите си в България и ЕС?
Прихода от фактури който очаквате ще надхвърли 100 000 лева скоро след започване на дейност.Регистрирате фирмата си, ще използватеизпозлвате чуждестранни услуги, и желаете да намалите главоболията от проверката която осъществява НАП при регистрация по ЗДДС?
Три случая когато сте задължени да имате регистрация по ДДС
Има три вида задължителна регистрация по ДДС. Задължени сме да се регистрираме по ДДС когато годишният ни оборот достигне 100 000 лева, купуваме стоки от доставчици регистрирани по ДДС в Европейския съюз, и/или при предоставяне или получени услуги от чужбина.
Приход от 100 000 лева за последните 12 месеца
Към Януари 2023, при достигане на приходи от 100 000 лева (преди данъци) за последните 12 месеца, имаме 7 дни да се регистрираме по ДДС.
Според чл. 96 от закона за ЗДДС сме задължени да заявим регистрация по ЗДДС в НАП в срок до 7 дни, от датата на която сме достигнали приход от 100 000 лева.
Услуги от и за чужбина
Чл. 97 от закона за ЗДДС - е за случаите когато се получават услуги от чужбина и се предоставят услуги на клиенти в ЕС.
Ако се регистрираме по чл. 97а, ал. 1 (получаваме услуги от чужбина), тогава се счита, че се регистриранме и по чл. 97а, ал. 2 за (предоставяне на услуги в ЕС)
Получени услуги от чужбина
Получавате ли или ще получавате ли услуга от чуждестранен контракент? (напр. Etsy, Goole, Facebook, Amazon, Github и др.) В този случай сте задължени законово (Чл.97а, ал. 1) да се регистрирате по ДДС 7 дни преди да получите чуждестранна услуга.
Ползи и негативи от Регистриране по ДДС
Негативи
Регистрирате ли се по чл.97 нямате право на данъчен кредит на покупки на стоки и услуги – както в България, така и в чужбина.
Длъжни сте да попълвте протокол по чл. 117 от ЗДДС, чрез който самоначислявате ДДС върху получените от чужбина услуги.
Позитиви
Регистрацията по чл.97а. Ни позволява да продаваме в България без да начисляваме ДДС.
Подходящо е за онлайн търговия на територията на българия без достигнат приход от 100 000 лева за последните 12 месеца. Например, имаме фактура от Google за реклама на стойност от 1000 евро, приблизително около 1950 лева. В този случай сме задължени да попълним протокол по чл. 117 от ЗДДС и ще дължим 20% х 1950 лева или 390 лева ДДС.
Ако в същото време продажбите ни са в България, то не дължим ДДС за тези продажби и нямаме задължение да ги декларираме в ДДС декларацията.
Достигнем ли 100 000 продажби в България, то следва да подадем ново заявление за задължителна регистрация поради достигнат оборот. Вследствие на това, регистрацията по чл. 97а отпада и лицето се счита за регистрирано по общия ред на закона.
Предоставяне на услуги в ЕС
Подходящо за така наречената фрииланс практика с клиенти от ЕС без достигнат приход от 100 000 лева за последните 12 месеца
Когато извършваме услуги за клиенти в ЕС, сме задължени да се регистрираме по ДДС по чл. 97а. В този случай контрагентът ни в Европа има задъление да самоначисли ДДС в неговата държава и ние няма да внасяме ефективно ДДС в България.
Негативи: Запазва се ограничението за ползване на данъчен кредит
Позитиви: Не начисляваме ДДС на продажбите в България ДДС (на фактурите издадени за България посочваме основание чл. 113 от ЗДДС).
Достигнем ли 100 000 продажби в България, то следва да подадем ново заявление за задължителна регистрация поради достигнат оборот. Вследствие на това, регистрацията по чл. 97а отпада и лицето се счита за регистрирано по общия ред на закона.
При покупки на стоки от ЕС
При покупка на сотки от ЕС на обща стойност или стойност надхвърляща 20 000 лева за една календарна година.
Регистрация по чл. 99 от ЗДДС - когато закупуваме стоки от доставчици базирани в ЕС или така наречените вътреобщностни придобивания.
Вътреобщностно придобиване е когато закупуваме стока от България или ЕС доставчик регистриран по ДДС.
Съгласно чл. 99 от ЗДДС при вътреобщностни придобивания равни на или надхвърлящи 20 000 лева в рамките на текущата календарна година сме задължени да се регистраме по ЗДДС.
Негативи: Ограничението за ползване на данъчен кредит
Достигнем ли 100 000 продажби в България, то следва да подадем ново заявление за задължителна регистрация поради достигнат оборот. Вследствие на това, регистрацията по чл. 97а отпада и лицето се счита за регистрирано по общия ред на закона.
Доброволна регистрация
Регистрация по чл. 100 от ЗДДС. Понякога е по-рентабилна регистрация по ЗДДС, отколкото да няма регистрация.
Имате повече разходи и/или доставчици/клиенти регистрирани по ДДС в България? Можете да се възползвате от данъчен кредит за покупките си и няма да натоварвате клиентите си при продажбите си (те сещо искат ДДС кредит)
Не искате да попълвате протоколи по Чл 97?
Законът за ДДС дава възможност за регистрация по ДДС независимо, че не сте достигнали оборот от 100 000 лева (регистрация по чл. 100 от ЗДДС)